Tverų Logotipas
Mūsų rėmėjai:
Tverų herbas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija Lietuvos Leader Leader Kaimo Plėtros Fondas

Pirmoji skulptūra

 

Tai žmogaus rankomis apdorotas akmuo, rastas netoli Pribitkos pilkapyno. Skulptūros  amžius siekia 5-6 tūk. metų.
Šį akmenį St. Laurinavičius į savo kiemą iš Kaupų kaimo laukų šalia Pribitkos kapinyno parsivežė gal prieš porą dešimtmečių. Tuomet dar dirbo kolūkyje vairuotoju, važiuodavo pro melioratorių sustumdytas krūvas riedulių, pasirinkdavo įdomesnių – bus sodybai papuošti.
 
Tad sudomino ir šis – kažkoks keistenis, su gilia duobute.Parsivežė moliną purviną, nuplovė, tada pamatė dar keturis įdubimus, panašius į mažus dubenėlius. Pasistatė gatvėje prie įvažiavimo į savo kiemą greta kitų akmenų.
 
Taip jis prapūpsojo porą dešimtčių prie gatvės, bet niekas labai juo nesidomėjo – akmuo ir tiek.
 
2002 metais Tverų seniūnijoje buvo surengta žvalgomoji archeologijos ekspedicija. Vilniškiai archeologai, praeidami pro St. Laurinavičiaus kiemą iškarto atkreipė dėmesį į šį akmenį, tiksliau – į jame išgludintus penkis įdubimus.
 
Ekspedicijos vadovas archeologas Br. Dakanis padarė išvadą, jog tai ne gamtos, o žmogaus rankų kūrinys. Jo teigimu, galima spėti, jog tai seniausia skulptūra Lietuvoje, mat tokie gludinti dubenėliai akmenyje būdingi ankstyvąjam geležies amžiui.
 
Anksčiau manyta, jog tokių akmenų Lietuvoje nėra, jų rasta Graikijoje, Skandinavijos šalyse, Rusijoje, Latvijoje, Estijoje. Dabar jau ir mūsų šalyje jų yra aptikta apie 20.
 
Dabar akmuo nuneštas toliau į kiemą. Šeimininkai mielai įsileidžia turistus, kurie nori pamatyti vieną iš seniausių Lietuvos skulptūrų.


1 slide SineWave