Tverų herbas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija Lietuvos Leader Leader Kaimo Plėtros Fondas

Paskelbta 2024-07-11

Atgal į visas naujienas

Naujienos nuotrauka
Tverų benduomenė įgyvendino projektą „Na kožnām suprāsti žemāitiu rāšta, al‘ pabundīkēm tveriškiu sueiga – 2024“ skirtą Žemaitiško rašto metams paminėti Rietavo savivaldybėje.

Liepos 5–7 dienomis vyko tradicinė tveriškių sueiga, kurios tikslas – propaguoti žemaičių tarmę, raštą ir skatinti kraštiečius bei tautiečius neprarasti istorinės ir kultūrinės atminties, tradicijų, patriotizmo, meilės gimtiesiems Tverams, stiprinti istorinį ir etnokultūrinį tveriškių identitetą.

Liepos 5 d. šventė prasidėjo Šv. Mišiomis Tverų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje. Po jų Tverų kultūros namuose vyko konferencija „Būkēm tėkrė er tvėrtė žemaitē“. Sveikinimo žodžius tarė Rietavo savivaldybės vicemerė Kristina Krasauskienė, Tverų seniūnijos seniūnas Antanas Zalepūgas ir Varnių miesto Senolių bendruomenės pirmininkė Elena Norvilienė. Vakarą žemaitiškomis mūsų krašto dainomis pradėjo Tverų kultūros namų folkloro ansamblis„Kermušie“ (vad. Arūnas Gedmantas).

veizėso atgal, kor mona gīvenėms ī bovės,
vuo matīso tik vīnus skivītus sopliešītus...

Viktorijos Daujotės žodžiais apie žemaitišką tarmę ir raštą kalbėjo Tverų bendruomenės valdybos pirmininkė Loreta Lidekauskienė.
Didelio susidomėjimo sulaukė Žemaičių kultūros draugijos pirmininko prof. Algirdo Žebrausko paskaitą „Ožmėršta (?) Žemaitėjė“.

Prof. dr. Juozo Pabrėžos paskaitoje „Žemaitiu kalba: keravuojėms ėr tvėrtėnėms“ buvo keliami klausimas Žemaitiu kalba ar tarmė ? Žemaičių kalbos puoselėtojas papasakojo, kokia šiandien yra situacija su rašytinias šaltiniais apie žemaičių raštą, supažindino su žemaičių kalba išleistomis knygomis. Po paskaitų buvo surengta žemaitiškų vaišių degustacija Tverų miestelio skverelyje.

Antroji tveriškių sueigos diena prasidėjo tradicine Sporto švente. Atidarymo ceremonijoje sveikinimo žodį tarė ir visiems dalyviams sėkmės linkėjo Tverų seniūnijos seniūnas Antanas Zalepūgas, Tverų sporto klubo „Vykintas“ pirmininkas Juozas Norkevičius, Rietavo savivaldybės sporto tarybos pirmininkas Henrikas Asauskas.

Sporto šventė prasidėjo tradiciniu bėgimu apie Tverų miestelį, kuriame dalyvavo 5 moterys ir 11 vyrų. Moterų grupėje 1 vietą užėmė Jurgita Leleivienė, 2 vietą – Agnė Šniukienė, 3 vietą – Urtė Skrinskytė. Vyrų tarpe 1 vietos nugalėtoju tapo Gedvydas Mišeikis, 2 – Nerijus Jonikavičius, 3 – Marius Karosevičius. Šachmatų rungtyje moterų grupėje 1 vietą užėmė Sofija Kiseleva, 2 vietoje liko Irma Barsteigienė, 3 – Ernesta Gedvilaitė. Vyrų grupėje nugalėtoju tapo Tomas Vesčiūnas, 2 vietoje liko Andrius Mulevičius, 3 vietą užėmė Julius Armalis. Žaidžiant šaškėmis 1 vietas laimėjo Irma Barsteigienė ir Jonas Indzelis, 2 vietas užėmė Rugilė Greivytė ir Alfonsas Stasytis, 3 vietą – Eglė Greivytė ir Romualdas Kubilius. Rankų lenkimo rungtyje tarp moterų 1 vietą iškovojo Aksana Ničajienė, 2 vietą – Aurelija Vičienė, 3 vietą – Rima Gailiūtė. Vyrų grupėje 1 vieta atiteko Giedriui Jokubauskui, 2 vieta – Gražvydui Norvaišui, 3 vieta – Tomui Staniui. Smiginio rungtyje 1 vietas pelnė Arvydas Karpavičius ir Viltė Griciūtė, 2 – Augustas Tomkus ir Dovilė Kružintaitytė, 3 – Jonas Indzelis ir Ilona Vilimienė. Svarsčio kėlimo rungtyje stipriausias buvo Dalius Ničajus, 2 vietą užėmė Giedrius Jokubauskas, 3 vietoje liko Tomas Stanius. Krokodilo rungties nugalėtojas – Arvydas Karpavičius. Stalo teniso rungtyje 1 vietos taure apdovanota Inga Batatauskienė, antroji vieta atiteko Airidui Griciui.

Futbole laurus nuskynė komanda „Juodoji gulbė“, 2 vieta atiteko komandai „Po suoliuku“, 3 – komandai „Mapės“. Geriausiai krepšinį žaidė komanda „Visi virš 100“, 2 vieta atiteko komandai pavadinimu „Veteranai“, 3 vieta – komandai „Ryškėnų regionas“. Tinklinio aikštelėje stipriausia buvo komanda „Kaip sakot“, 2 vietoje liko komanda „Rinktinis“, 3 – komanda „Tverai“. Virvės traukimo rungtyje 1 vietą iškovojo komanda „Karolinai – 25“, 2 vietoje liko komanda „Žemaitukai“, 3 – komanda „Arvydas“. Petankės rungtyje 1 vietą iškovojo komanda „Arvydas“, 2 – „Vienas +2“, 3 – „Kašalotai“. Prizinių vietų nugalėtojai apdovanoti medaliais ir taurėmis🥇🥈🥉🏆 Sportininkus ir Sporto šventės svečius dešrelėmis vaišino Tverų bendruomenė.

Sporto klubas Vykintas ir Tverų bendruomenė džiaugiasi gana dideliu sportininkų aktyvumu ir dėkoja Rietavo sav. Tverų gimnazijos fizinio ugdymo mokytojui metodininkui Andriui Černeckiui, sporto entuziastams Edvinui Tamošauskiui, Domantui Bagdonui, Ernestai Gedvilaitei, Jonui Indzeliui, Tomui Vesčiūnui, Egidijui Griciui, Kasparui Jaugai už pagalbą organizuojant sportines varžybas. Taip pat dėkojame visiems, prisidėjusiems prie Sporto šventės organizavimo.

Vakarinė tveriškių sueigos dalis prasidėjo ūkininkų ir verslininkų surengtomis degustacinėmis vaišėmis. „Svēki gyvi visi i Tverus sugužiėjėn“ sveikino renginio vedėjai Agnė Grabauskaitė Šniukienė ir Kazys Praeras. Vietos meno kolektyvų koncerte pasirodė Rietavo sav. Tverų gimnazijos moksleiviai, VšĮ Tverų dienos centro vaikai, Tverų kultūros namų folkloro ansamblis „Kermušie“, Mažeikių r. Židikų KC Ukrinų kultūros namų šokių kolektyvai„Kvistėja “ ir Varnalėšos, Plungės r. Kulių kultūros centro Karklėnų moterų šokių kolektyvas „Karkluoja“. Vakaro metu skambėjo žemaitiškos eilės. Linksmos šventės tveriškiams ir visiems atvykusiems į Tverus linkėjo Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, Lietuvos Respublikos Seimo nariai – Jonas Varkalys ir Jurgis Razma, Tverų seniūnijos seniūnas Antanas Zalepūgas, Rietavo parapijos klebonas Aivaras Pudžiuvelis, Rietavo sav. Tverų gimnazijos direktorė Gitana Kužmarskytė.

Įgyvendinant projektą„Na kuožnam suprasti žemaitiu rašta, al‘ pabundīkem“, birželio 18 dieną dvylika žemaičių kalbos mylėtojų Tverų kultūros namuose rašė Žemaičių kalbos diktantą, tekstą diktantui parengė ir padiktavo Žemaičių kultūros draugijos narė, poetė Irena Stražinskaitė-Glinskienė. Nuo balandžio 16 dienos iki birželio 1 dienos vyko žemaitiškos kūrybos konkursas „Korkēm žemaitėškā“. Tveriškių sueigos metu buvo apdovanoti konkurso „Korkēm žemaitiškā“ ir žemaičių kalbos diktanto dalyviai.

Tverų bendruomenės pirmininkė dėkojo visiems, kaip bitėms kartu sulipdžiusiems mūsų Tveriškių sueigos 2024 korį.
21 val. kartu su visais pasaulio lietuviais sugiedotas Lietuvos himnas, po kurio – atlikėjų Roko ir Lauryno, Andriaus Rimiškio koncertai ir vakaro diskoteka.

Liepos 7 d. vyko tituliniai Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo atlaidai, kuriuos vedė Br. Kun. Astijus Kungys OFM. Po mišių klebonas sukvietė visus susirikusius į Agapę.

Vo čė bova poiki trėjū dīnū tradėcinė suēiga, katruo bangāva žemāitėšku žuodiu jūra, nuognē svaigėna ėr ramėna žemāitiškas dainas ė skaičiuotis, romansā, šuokiu kolektīvu pasiruodymā, pasėrokāvėmā aplė brongis vītas, gerus žmuonis ėr anū dosnōmą, nuora dalītīs so visās tūm, kon toram.

Lėšas projektui įgyvendinti skyrė Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Rietavo savivaldybės administracija.